7.8.2018

Sıcakta maden suyu içmeyin

Sıcakta maden suyu içmeyin

 

Dikkat, sıcaklar kalbinizi çarpmasın! Gün içinde bol bol su için, maden suyundan uzak durun. Çünkü mineralli su tüketimi tansiyonu yükseltiyor, kalp yetmezliği şikayetlerini artırıyor.

Dr. Barış Mutluer ; Aniden bastıran sıcak ve nemli havalar, özellikle kalp rahatsızlığı olan kişilerin şikayetini arttırıyor. Yaz sıcaklarının yükselişiyle, yaz aylarında artan kalp krizi vakalarının en önemli nedeninin tuz ve elektrolikit kaybıyla kandaki pıhtılaşma oranının artması olduğunu söyledi.  Dr. Barış Mutluer “Aşırı sıcak ve nemli havalar kalp damar, hipertansiyon hastaları ile kalp yetersizliği olanlar için risk teşkil ediyor” dedi. Dr. Mutluer bunun nedenlerini şöyle anlattı; “Vücut ısısının sabit tutulması bu hastalar için daha da önem kazanıyor. Kan dolaşımı vücut ısısını sabitlemekte önemli rol oynar. Cildi besleyen damarlar soğukta büzüşerek, sıcakta da genişleyerek ısı kaybını arttırmaya ya da azaltmaya çalışır, bu da kalbin daha fazla çalışması demektir.

 

 

 

 DAMARLAR BÜZÜŞÜR

 

Kalp yetersizliğinin olduğu durumlarda, kan akışının cilde yönlenmesi, hayati organlara olan akışta azalmaya yol açabilir. Vücudumuzun sıcağa karşı aldığı en etkili bir yöntem de terlemedir. Terlemeyle nemlenen ciltten su buharlaşırken, cilt de serinlemeye başlar. Ancak, terlemeyle birlikte vücuttan sıvı ve elektrolikit (tuz ve mineraller) kaybı da gerçekleşir. Bu sebeple damarlardaki sıvı hacminin azalması, kanın akışkanlığının ve böbreklerden geçen kan miktarının azalmasına sebep olur. Yeterli sıvı alınmadığında böbrek fonksiyonlarında bozulmaya neden olan bu durumu dengelemek için böbrek ve böbreküstü bezlerinden salgılanan maddeler de damarların büzüşmesine ve ani tansiyon yükselmeleri ile kalp yetmezliği şikayetinin artmasına sebep olabilir.”

 

ANİ DÜŞÜŞ OLABİLİR

 

Dr. Mutluer, “Hipertansiyonu olup idrar söktürücü ilaçlar alan hastaların yeterli miktarda sıvı almaları çok önemli. Yoksa, ani tansiyon düşmesi, böbrek fonksiyonlarında bozulmalar ortaya çıkabilir” dedi. 

Açık renkli, rahat, terlemeyi artırmayan kumaştan yapılmış giyisiler tercih edilmelidir. n Ağır yağlı yemekler ve kızartmalar yerine, bol bol sebze ve meyve tercih edilmeli. n Güneş ışınlarının dik geldiği öğle saatlerinde alkol alımından uzak durun ve dışarda dolaşmayın.Özellikle yaz aylarında, günde 2-2,5 lt su içmeye özen gösterin. Soda ve maden suyu tüketiminde dikkatli olup, fazla tüketiminin tansiyonu yükselteceğini ve kalp yetmezliği şikayetlerini artırabileceğini unutmayalım.n Denize sabah ve akşam saatlerinde aç karnına girin. Açılmak istediğinizde yanınızda birinin olmasına dikkat edin. n Uzun seyahata çıkmadan önce mutlaka doktorunuza görünün.

 

Dr. Barış MUTLUER

EĞİTİM BAŞVURU FORMU

Lütfen aşağıda istenilen bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde girip gönderiniz.