23.8.2019

#ölmekistemiyorum

Bu gün bu görüntüleri izleyince içi burkulmayanımız yoktur. Mutlaka bir kez daha insanlığmızı sorguladık milletçe .

Ama sorgulamamız gereken sadece insanlığımız mı ? Ya cahilliğimiz ne olacak kimse kusura bakmasın bugün klavye başında herkesler TT olmuş diye bir kaç kelime de ben yazayım edasıyla yüklendi binlerce twit binlerce paylaşım . yarın muhtemelen biraz daha az ondan sonra ki gün daha az ve sonra ki gün başka bir #emineler #fatmalar #ayşegüller bu kısır döngü devam edecek . Devletimizin , sistemimisin bu şiddeti önlemek için acil ama en acilinden bir şey yapma zamanı geldi de geçiyor.

Bu işin devlet ve sistem tarafı tabiki... ya biz millet olarak , halk olarak sadece oturup kınamaktan başka yapabileceğimiz bir şey yokmuy du?

kücük bir yavrumuzun "anne ne olur ölme" feryadı arasında hunharca katledilen #EmineBulut'u hayata tutunması için el uzamazmıydık ?

Yaraların büyüklüğünü tabi bilmiyoruz ama belki #eminebulut ufak birkaç dokunuşla hayata tutanabilirdi . Ama çoğumuzun görmezden geldiği insani olarak en çaresiz durumda çare olmak için zaman ayırmaktan imtina ettiğimiz "ilk yardım eğitimiyle bu belki de mümkün olabilirdi . Herkesler ambulansı beklemişler maalesef oysa ki o ambulans gelene kadar altın dakikalar dediğimiz sürede belki ufak bir kaç müdahale ile #eminebulut bugün yaşıyor olabilirdi. ve bu olay bir şiddet olayı olarak kayıtlara geçerdi ve o kıymetli can aramızda olurdu .

Nasıl mı dediğimiz gibi ufak bir kaç dokunuşla

Bir basit bir bez, kıyafet , masa örtüsü veya havlu ile fışkırarak kanayan  (atardamar)  yerin kanın üzerine bası yapılabilir, hatta kanayan yeri ( atardamarı) parmak yardımı ile sıkıştırılabilirdi. Böylece kanın dışarı akması engellenir, hemen yatırarak  hareketsiz hale getirilebilir ve  ayakları yükseltilerek ( kanamalarda şok pozisyonu ) hayati organlarının oksijensiz kalması engellenebilirdi.  Ambulans gelene kadar bunlar yapılsaydı #Emine Hanım bugün hayatta olabilirmiydi! 

Evet rahatlıla söylebiliriz olabilirdi !!!! bu işlem yazdığımız gibi sadece 2 ufak hareket sadece .... birde böyle bakın istedik .. çok mu şey istedik bilmedik tabiki.

Takdir tabiki sizlerin ...

En azından bundan sonra en çaresiz durumlarınızda sevdiklerinize çare olmak için .İlinizde bulunan size en yakın ilk yardım merkezlerine başvururak sadece hayatınızdan 16 saatinizi (2 Gün )ayırarak bunları ÖĞRENEBİLİRSİNİZ....

"İLK YARDIM HAYAT KURTARIR "

 

 

 

EĞİTİM BAŞVURU FORMU

Lütfen aşağıda istenilen bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde girip gönderiniz.